Remont mieszkania to doskonała okazja, aby zadbać o bezpieczeństwo i komfort użytkowania instalacji elektrycznej. Zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie często spotyka się przestarzałe i niebezpieczne rozwiązania, konieczna jest modernizacja lub wymiana instalacji elektrycznej w Krakowie. Sprawdź, jakie korzyści wynikają z wymiany elektroinstalacji.

Dlaczego warto wymienić instalację elektryczną w Krakowie?

Planując remont mieszkania w starszym budynku, jednym z istotnych aspektów, który należy wziąć pod uwagę, jest modernizacja instalacji elektrycznej. Choć może to być wyzwaniem, jest to ważny krok i przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa, efektywności energetycznej i funkcjonalności Twojego nowego wnętrza.

Powodów wymiany instalacji elektrycznej jest kilka – oto najważniejsze z nich.

  • Stare kable i osprzęt mogą być uszkodzone, spalone lub skorodowane, co zwiększa ryzyko porażenia prądem czy pożaru.
  • Starsze modele przewodów mają zbyt mały przekrój, albo są wykonane z nieodpowiedniego materiału (np. aluminium), co ogranicza ich wydajność.
  • Często kable w starym budownictwie nie spełniają obecnie obowiązujących norm i przepisów, które wprowadzają szereg wymagań dotyczących m.in. rozdzielnic, zabezpieczeń, uziemień i oznaczeń.
  • Stare systemy nie są dostosowane do współczesnych potrzeb użytkowników i korzystania z wielu urządzeń elektrycznych o dużej mocy i czułości.

Wymiana instalacji elektrycznej w Krakowieprzy remoncie mieszkania pozwoli więc uniknąć wielu problemów i zagrożeń, a także zapewni wygodę i funkcjonalność domowej sieci elektrycznej.

Wymiana instalacji elektrycznej aluminiowej

Remontując mieszkanie w kamienicy czy starym bloku z lat 60.-70., możesz spotkać się z instalacją aluminiową. Nie spełnia ona obecnych norm i przepisów dotyczących sieci elektrycznych. Dlatego też wymiana instalacji elektrycznej aluminiowej na miedzianą jest konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania.

Co więcej, aluminium jest podatne na uszkodzenia mechaniczne, a to oznacza, że łatwo ulega odkształceniom i pęknięciom pod wpływem nacisku lub naprężeń. W efekcie może dochodzić do przerwania ciągłości kabli czy uszkodzenia izolacji. Kompleksowa modernizacja instalacji elektrycznej powinna obejmować kable i osprzęt (gniazda, wyłączniki, puszki oraz listwy).

Niebezpieczna instalacja elektryczna dwużyłowa

Instalacja dwużyłowa była często stosowana w starym budownictwie, zwłaszcza w układzie TN-C, gdzie przewód neutralny pełnił jednocześnie rolę przewodu ochronnego. Jest to rozwiązanie niezgodne z obecnie obowiązującymi normami i przepisami. Obecnie wymagane jest stosowania instalacji trójżyłowej (L, N, PE) lub czterożyłowej (L1, L2, L3, N, PE) w zależności od rodzaju sieci i odbiorników.

Instalacja elektryczna dwużyłowa nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i może powodować wiele problemów i zagrożeń, takich jak brak możliwości podłączenia urządzeń z bolcem ochronnym czy podłączenia urządzeń elektronicznych o dużej czułości i mocy. Dodatkowo w systemie przewodów dwużyłowych może dochodzić do zakłóceń, spadków i skoków napięcia, co może uszkadzać, a nawet niszczyć sprzęty.

Jak zaplanować wymianę instalacji elektrycznej w Krakowie?

Wymiana instalacji elektrycznej przy remoncie mieszkania wymaga odpowiedniego przygotowania i planowania. Oto kilka kroków, które należy podjąć:

  • zlecić wykonanie projektu elektroinstalacji przez uprawnionego projektanta i elektryka,
  • wybrać odpowiedni materiał do wykonania instalacji,
  • zgłosić wymianę infrastruktury do lokalnego zakładu energetycznego.

Podsumowanie

Modernizacja instalacji elektrycznej przy remoncie mieszkania w starym budownictwie to inwestycja, która przyniesie wiele korzyści. Nie tylko zwiększy bezpieczeństwo i wygodę użytkowania sieci, ale również podniesie wartość nieruchomości i obniży koszty jej eksploatacji.