Firma nie wykonuje kosztorysów drogą e-mailową, tylko po wcześniejszej wizji lokalnej
Remont mieszkania zawsze stanowi wyzwanie logistyczne, organizacyjne i finansowe. Szczególnie ten ostatni czynnik może wywoływać ból głowy w czasach, gdy ostateczne koszty są trudne do dokładnego obliczenia. Jednak aby w ogóle móc zacząć myśleć o pracach renowacyjnych i je zaplanować, budżet będzie niezbędny.
Dziś trzeba przyjąć, że minimalny koszt wykończenia 1 m2 powierzchni mieszkania w stanie deweloperskim to około 1000-1200 zł w wersji podstawowej. Jednak wiele zależy od projektu, wybranych materiałów budowlanych, a nawet miasta, jak i stanu początkowego remontowanej nieruchomości. Dlatego planując remont mieszkania, koszt możemy oszacować w przybliżeniu, choć warto doliczyć do niego około 10-20% zapasu. O tym, ile kosztuje remont mieszkania w 2024 roku, co się na niego składa i czy warto szukać oszczędności, przeczytasz w tym artykule.
Nie jest tajemnicą, że lokalizacja ma wpływ na wydatki. W dużych miastach koszt remontu może być nieco większy niż w przypadku małych miejscowości. Czasami jednak, mimo pewnej odległości od Krakowa czy innego miasta, trzeba liczyć się z podwyższonymi kosztami, które ekipa może doliczyć w związku z koniecznością dojazdu na budowę.
Na to, ile kosztuje remont mieszkania, ma wpływ nawet to, czy mówimy o centrum miasta, czy o przedmieściu. Co więcej, w miastach i miejscowościach atrakcyjnych pod względem turystycznym również trzeba będzie z reguły przygotować większy budżet na opłacenie ekipy remontowej.
To kolejne czynniki, które mają niebagatelny wpływ na ostateczny koszt związany z wyremontowaniem domu lub mieszkania. Większość fachowców swoją wycenę rozpocznie od oceny stanu nieruchomości. Taniej będzie wykończyć gotowe mieszkanie w stanie deweloperskim, niż wyremontować stary dom, w którym najpierw należy skuć stare okładziny ścian i podłóg czy wymienić przestarzałe instalacje.
Nie bez znaczenia jest także powierzchnia nieruchomości. W oczywisty sposób koszt remontu rośnie wykładniczo, gdy mamy do wyremontowania duży metraż. Jednak część ekip jest skłonna do negocjacji cen robocizny przy dużych zleceniach, co może być dobrą informacją.
Na ostateczny koszt wpływ będą miały również zastosowane materiały wykończeniowe. Przy czym ich ceny najłatwiej jest sprawdzić w sklepach, porównać i wliczyć do kosztorysu. Ogromna różnorodność dostępnych produktów powoduje, że inwestor może wybrać takie materiały, które pozwolą uzyskać pożądany efekt w akceptowalnej dla niego cenie.
Mając na uwadze powyższe czynniki, trzeba założyć, że kwota około 1200 zł za 1 m2 powierzchni w przypadku gruntownego remontu będzie najbardziej rozsądna. W mniejszych miastach znajdą się profesjonalne ekipy, które będą nieco tańsze. Popandemiczna rzeczywistość wpłynęła także na koszty budowy i remontu, dlatego naturalnym odruchem jest poszukiwanie oszczędności. Czy warto?
W przypadku materiałów wykończeniowych często da się znaleźć nieco tańsze zamienniki, których wybór nie odbije się dramatycznie na jakości czy efekcie końcowym. Jeśli chodzi zaś o ekipy remontowe, lepiej nie oszczędzać. Wyższa wycena zwykle idzie w parze nie tylko z dokładnością i rzetelnością. Dobrze opłacani fachowcy będą w stanie zagwarantować, że remont przebiegnie sprawnie i zgodnie z planem, oszczędzając inwestorowi kłopotów i niepotrzebnego stresu.